19 червня 2015

Заняття-тренінг "Безпека в школі"






ЗАНЯТТЯ – ТРЕНІНГ
ТЕМА: Безпека в школі. Місця підвищеної небезпеки в школі. Практична робота:  визначення безпечних місць для ігор на шкільному подвір’ї.
МЕТА: розширювати знання учнів про правила поведінки у школі; формувати навички безпечної поведінки в спортивному залі, їдальні, на східцях, під час проведення рухливих ігор на перервах, в позаурочний час;вчити учнів аргументувати необхідність безпечної поведінки в школі для збереження життя й здоров’я; спонукати школярів до виконання правил безпечної поведінки в школі; розвивати мислення, мовлення, увагу, пам'ять; виховувати відповідальність за свої вчинки.

ОБЛАДНАННЯ: бейджики з іменами дітей, плакат з правилами, плакат «Очікування», сюжетні малюнки. 

ХІД ЗАНЯТТЯ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА ТРЕНІНГУ

Вправа «Привітання»
Здраствуй, сонце,
Здраствуй, небо!
Здраствуй, школа дорога,
Здраствуй вся шкільна сім’я!
 

Звучить музика. Учасники об’єднуються в пари. Партнерам пропонується привітатися один з одним:
  • подаючи праву руку, потім ліву;
  • привітатись тільки пальчиками;
  • привітатись мізинцями;
  • направляючи свою руку дуже повільно;
  • направляючи свою руку дуже швидко, ще швидше;
  • направляючи свою руку, немов би через велику напругу;
  • привітайтесь, переплітаючи лікті;
  • привітайтесь, щічками;
  • вигадайте у парі свій ритуал привітання;
  • привітайтесь так, як ви вітаєтесь звичайно. 

Вправа «Правила групи»

Учасникам показують правила, зображені схематично на малюнках, діти називають їх.
1.     Ввічливе поводження.
2.     Правила тиші, правило СТОП.
3.     Добровільність роботи в колі.
4.     Не критикувати.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності
 
1.Відгадайте загадку
 
Стоїть вулик придорожній, 
Уночі завжди порожній.
  ( Школа) 
2.Бесіда
 
- Подобається вам навчатися у школі? 
- Є у вас в класі друзі?
-Які приміщення є в школі?
 
Діти називають за малюнками, обираючи правильні (спортивний зал, бібліотека, їдальня, подвір’я, коридор, актовий зал, клас, сходинки, аптека, магазин, будівля).
 

ІІІ. Оголошення теми та завдань уроку
 

      Сьогодні на уроці йтиме мова про школу. Школа — це не тільки приміщення, а й велика Країна Знань. А знання потрібні в житті кожної людини, зокрема і знання про особисту безпеку. На жаль, учні не завжди дотримуються правил безпечної поведінки в школі. 
— А чи додержуєтесь ви правил поведінки в школі?
 
    Ми будемо визначати небезпечні та безпечні місця, які є в школі. Визначимо безпечні місця для ігор на шкільному подвір’ї. 

Вправа «Очікування»

  • З яким настроєм ви прийшли на урок?
  • На що ви сподіваєтесь? Давайте покажемо за допомогою жестів наші сподівання. 
  • Хто сподівається, що урок буде цікавим? (жест «клас»), звичайним (кулачки), нецікавим (жест «кулачок вниз»).

Робота
 з тлумачним словником. Дитина зачитує тлумачення слова (небезпека) 
Небезпека – це коли людині хтось, або щось загрожує.
 

ІV. ОСНОВНА ЧАСТИНА ТРЕНІНГУ

Уявна подорож небезпечними місцями у школі

- Отже рушаймо в подорож рідною школою. А куди саме ви дізнаєтесь, коли виконаєте наступне завдання.
 

1. Робота в групах
 

Поділ на групи за  малюнками:
 олівці, зошит, підручник, лінійка, ручка.

Завдання для груп: « Скласти правила за допомогою малюнків».
 

1 група.
 Безпечні місця для ігор на подвір’ї.

    • Уникай травм під час рухливих ігор і спортивних змагань;
    • Коли йдеш зі школи додому, іди через ворота. Через огорожу не лазь;
    • Грай у м’яч тільки в місцях для гри. Не грай біля вікон.
    • Не ходи по газонах, не кидай недогризків, не лузай насіння.
    • Не бийся, не бешкетуй;
    • Не лізь на дах чи дерева;
    • Не кричи;
    • Не ображай менших, слабших;
    • Грайся з друзями в різні ігри на дитячому або спортивному майданчику.

2 група.
 Поведінка в коридорі, на сходах.

По коридору не бігай.
 
• Не штовхай присутніх.
 
• Не сміти.
 
• Розмовляй спокійним голосом, не кричи.
 
• Не кидайся сторонніми предметами.
 
• Не грайся біля вікна.
 
• Не стрибай по сходах.

3 група.
 Поведінка в їдальні.

• У їдальню не забігай, а заходь спокійно.
 
• Сядь за стіл і побажай друзям: "Смачного!".
 
• За столом сиди прямо, не клади лікті на стіл, ногу на ногу.
 
• Не їж поспіхом, пережовуй ретельно їжу, не плямкай.
 
• Не розмовляй, не смійся.
 
• Не грайся хлібом, не розкидай його.
 
• Подякуй кухарям і черговим за смачний обід.

4 група.
 Поведінка на спортивному майданчику, в спортивному залі.

  • На уроки фізичної культури приходь у спортивній формі.
  • Без дозволу вчителя не вилазь на спортивні знаряддя.
  • Будь уважним, чітко виконуй вказівки вчителя.
  • Не користуйся спортивним обладнанням без дозволу вчителя. 

Відповіді дітей. Вчитель звертає увагу на виведення основних правил. Повторює їх.

2. Рухавка

Гра «Правила для учнів»

(Я читаю, а ви виконуєте відповідні рухи)
  • Заходить вчитель – треба встати. (Встають).
  • Коли дозволить. Тихо сядь. (Сідають).
  • Спитати хочеш – не гукай. (Сварять пальчиком).
  • А тільки руку піднімай. (Піднімають руку).
  • У школі парту бережи. («Витирають» кришку парти).
  • І на парті не лежи. (Схиляються на парту).
  • Щоб урок минув не марно, треба сісти рівно, гарно. (Випрямляються, кладуть руки на парту).
  • Не стрекочи на уроках (Зображують теленькання язиком)
  • Як папуга чи сорока. (Махають руками, ніби птахи).

  Практична робота: «Визначення безпечних місць для ігор на шкільному подвір ’ї»
    Робота на шкільному подвір’ї

IV.
 ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Вправа «Самопізнання»
-Діти, в цій вправі вам треба повідомити, що ви зрозуміли, засвоїли під час нашого тренінгу?(По черзі говорять діти)

2. Вправа «Побажання»
-Побажайте один одному виконати те, чи інше правило, яке вивчили сьогодні на уроці.
(По черзі говорять діти)

3. Вправа «Реалізація очікувань»

- Діти, якщо ваші очікування здійснилися, покажіть відповідними жестами.